En önemli duyu organımızın korunmaya ve bakılmaya ihtiyacı vardır. Bu hususta dikkat edilmesi gereken çok fazla şey vardır.

Önleyici Check-up

UV koruma

Herhangi bir özel koruma kullanmadan güneş altında uzun süre kalanlar güneş yanığı riskiyle karşı karşıyadır; bunu şimdilerde herkes biliyor. Yine de birçok insanın bilmediği bir şey var: gözünüzün korneası da güneşten yanabilir, bu duruma ‘kar körlüğü’ ya da ‘parlama yanığı’ adı verilir. Eğer böyle bir durum meydana gelirse, korneadaki sini uçları korunmasız kalır. Şiddetli ağrı, ışığa karşı aşırı hassasiyet, aynı zamanda yanma, kızarma ve gözlerde sulanma semptomlar arasındadır. Zaman zaman görmede bozukluğa da neden olabilir. Uzun vadede, UV ışınlarına maruz kalma konjunktivada kalınlaşma ve katarakt aynı zamanda makula dejenerasyonunun oluşma riskinde artışına neden olur. Bu nedenle UV ışınlarını ideal şekilde filtreleyen güneş gözlükleri kullanmak önemlidir. İdeal olanı, güneş gözlüklerinin UV 400’ ün minimum UVA/UVB korumasına sahip olmasıdır. Bu güneş gözlüklerinin ultraviyole aralığındaki ışık ışınlarının zararlı etkilerini bloke eder.

Temiz Hava

Bu madde sadece akciğerler, kalp ve damarlar için yararlı değildir. Gözünüzün korneası da oksijenini direkt olarak havadan alır. Bunun sebebi şudur: kendi kendilerine oksijen sağlayamazlar. Dumanlı ve havasız bir odada kalan birinin gözlerini sıkça temiz havaya çıkarak rahatlatması gerekir. Ayrıca, daimi kontak lens kullanıcılarının arada bir ‘gözlük takma günleri’ olmalı ve gözlerini dinlendirmelidirler.

Bilgisayar

Çalışmalar nihayet şunu kesin olarak ispat etmiştir: bilgisayar başında uzun süre çalışmak ve bilgisayar ekranına bakmak gözleri kurutur çünkü gözlerimizi diğer zamanlardan çok daha az kırparız. Bu nedenle bilgisayar başında çalışırken düzenli olarak gözleriniz için molalar vermelisiniz. Gözlerinizi ekrandan ayırın, uzak bir yere bakın, gözlerinizi zaman zaman kapatın ve açın ve bilinçli olarak gözlerinizi kırpın.

Hijyen

Gözler vücudumuzun bir parçasıdır; bu bilinen bir gerçektir. Ancak bu aynı zamanda gözlerinize dokunmadan ve ovuşturmadan önce her zaman ellerinizi yıkamanız gerektiği anlamına gelir.

Kozmetik Ürünler

Göz makyajı yapmayı seven herkes sadece alerji testleri yapılmış ve koruyucu içermeyen ürünler kullanmalıdır. Gözleri tahriş eden ürünler bunu korneada bulunan koruyucu yağ tabakasına saldırarak yapar. Geceleri kirpiklerinizde ve göz kapaklarınızda bulunan rimel, göz kalemi ve göz farlarını temizlemenin önemli olduğunu unutmayınız.

Göz kremleri

Göz kremi kullanan biri her şeyden önce ürünü en ince ayrıntılarına kadar araştırmalıdır. Çünkü bu ürünler petrol türünden herhangi bir yağ içermemelidir. Bu yağlar göz yaşı tabakasına zarar verir ve alerjiye neden olur. Yüz kremlerini de direkt olarak gözlerinizin etrafındaki bölgeye sürmekten kaçının.

Yabancı cisimler

Yabancı cisimler hassas korneaya zarar verebilir ve gözün içinin yanmasına neden olabilir. Fakat dikkatli olunmalıdır: eğer yabancı cisim korneayı delerse bu küçük delik kendiliğinden kapanır. Hasar dışarıdan daha fazla görülmez. Eğer bu şartlar altında gözlerinizi ovuşturursanız, küçük lezyonlara ve aşınmalara neden olabilir ve sonuç olarak bir oftalmoloji uzmanı tarafından muayene edilmeniz zorunlu hale gelecektir. Eğer gerekirse, oftalmoloji uzmanı yabancı cismi uzaklaştırır, yangı ve acıyı dindirmek için ilaç reçete eder.

Kimyasal yanıklar

Kimyasal yanıklar çoğunlukla asitler, alkaliler, mürekkep ve kireç nedeniyle meydana gelir. Bazı yanıklar ısının direkt ya da endirekt etkisi nedeniyle meydana gelir. İki durumda da, gözde şiddetli bir yanma hissi meydana gelir ve bu durum göz kapaklarında kasılma şaşılığa neden olur. Tüm vakalarda şunlar yapılmalıdır: gözlerinizi musluk suyuyla durulamayın, çünkü steril değildir ve hemen bir oftalmoloji uzmanına başvurun!

FSM Camii Karşısındaki
Yeni Mağazamıza Bekliyoruz

Gelişen ve değişen yeni dünyaya her zaman ayak uydurmak, sizlere daha iyi şartlarda daha iyi hizmet vermek için sizleri dinleyip sizler için açtığımız Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda yeni mağazamıza bekliyoruz.

Sizden gelenler

Fırat Optik Ailesinden gelen birbirinden değerli yorumlar.

Hemen Arayın

0224 223 45 45

Gözlük modellerimizi gelin yeni mağazamızda deneyin!

Sosyal Medya Hesaplarımız