Gözlüğün Tarihçesi
İlk gözlük 1280'de Armati adında bir italyan fizikçi tarafından icat edildi. Bu gözlük, cisimleri büyüterek kolayca görülmelerini sağlayan bir çift dışbükey mercekten oluşmaktaydı.

1730'da Edward Scarlett sabit gözlük sapını yaptı. Böylece Gözlük icat edildikten 450 yıl sonra yüzün ortasına düşmeden tutturulabildi. Gözlük sapları kafalara göre ayarlanabildiği için burnun üstünde daha az ağırlık oluyordu ve düşmesi de önlenebiliyordu.

Güneş gözlüğünün icadı da oldukça ilginçtir. İlk güneş gözlüğü ise 1430'da Çinliler tarafından kullanıldı. Ateşte dumanın isi ile karartılan bu gözlükler, görme kusurlarını düzeltmek için değildi. Ayrıca Güneşten de korumuyordu. Çinliler bazı yerlerde bunlara mahkemeler de dâhil gözleri görünmesin diye bu yola başvurmuştu. Göz ifadelerinden düşünceleri belli etmeyen bu koyu renkli gözlükleri kullanıyorlardı. Daha sonraki yıllarda İtalya'dan Çin'e numaralı gözlükler getirildi ancak Çinliler bunların çoğunu yine iste kararttılar.

İlk gözlükçü dükkânı ise Francis Mc Allister tarafından Philadelphia'da 1783 yılında açıldı. Gözlükçü dükkânındaki gözlükleri bir sepetin içine dolduruyor ve müşteriler de buradan tek tek deneyerek gözlerine uygun geleni seçip alıyordu.

FSM Camii Karşısındaki
Yeni Mağazamıza Bekliyoruz

Gelişen ve değişen yeni dünyaya her zaman ayak uydurmak, sizlere daha iyi şartlarda daha iyi hizmet vermek için sizleri dinleyip sizler için açtığımız Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda yeni mağazamıza bekliyoruz.

Sizden gelenler

Fırat Optik Ailesinden gelen birbirinden değerli yorumlar.

Hemen Arayın

0224 223 45 45

Gözlük modellerimizi gelin yeni mağazamızda deneyin!

Sosyal Medya Hesaplarımız