Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Sıcak yaz günlerinde en sık kullandığımız aksesuarların başında güneş gözlükleri geliyor. Yoğun güneş ışığından gözlerimizi koruyan güneş gözlükleri, kıyafetlerimizi tamamlıyor ve şıklığımıza şıklık katıyor.

UV ışınlarını engellemeli

CE (Cenformite Europeene) belgesi olmalı

Kaliteli bir güneş gözlüğünde güvenilir tescil belgesi olması gerekir. Gözlüğü taktığınızda bulanık görmemelisiniz ve detaylar kaybolmamalı. Kaliteli güneş gözlüklerinde güvenilir tescil belgesi olmalıdır. 1995’ten bu yana Avrupa Birliği standartlarına göre kaliteli gözlüklerin üzerinde CE (Conformité Européene) ibaresi bulunmaktadır. CE belgesi, ürünün minimum güvenlik koşullarına uygun olduğunu ifade etmektedir. Gözlük alırken camların boyama ve mika olup olmadığına, camda çizik, kabarcık ve eğrilik bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.

Gözlük dikey bir çizgiye odaklanmalı

Kaliteyi anlamanın bir başka yolu da gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Bu durumda numarasız bir güneş gözlüğünü hareket ettirdiğinizde görüntü hareket etmez. Gözlüğü hafifçe yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama ya da kırılmalar oluyorsa o gözlük uygun değildir.

Işık emilim oranı uygun olmalı

Kullanım kılavuzlarında yer alan ‘ışık emilim oranı’, gözlük camının dışarıdan gelen ışığın ne kadarını emdiğini, ne kadarını yansıttığını ve ne kadarını içeri verdiğini ifade eder. Şehir ortamında yüzde 40-50, güneş ışınlarının daha dik geldiği dağlık bölgelerde yüzde 50-70, deniz kıyısında ve kayak yaparken yüzde 80-85 emilim uygundur.

Tarzınızı yansıtmalı

Almak istediğiniz güneş gözlüğünün yukarıdaki tüm kriterlere uygun olduğundan eminseniz, son olarak kendi tarzınıza uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Örneğin, klasik giyimi tercih ediyorsanız sportif güneş gözlükleri sizin için pek uygun olmayacaktır. Sportif giyimi tercih ediyorsanız, aynalı güneş gözlükleri iyi bir seçim olabilir. Altıgen güneş gözlükleri, takım elbiseleri güzel bir şekilde tamamlıyor. Güneş gözlüğü seçiminizi yılın trendleri içinde yapmak isterseniz, kemik güneş gözlüklerini ilk sırada değerlendirebilirsiniz.

FSM Camii Karşısındaki
Yeni Mağazamıza Bekliyoruz

Gelişen ve değişen yeni dünyaya her zaman ayak uydurmak, sizlere daha iyi şartlarda daha iyi hizmet vermek için sizleri dinleyip sizler için açtığımız Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda yeni mağazamıza bekliyoruz.

Sizden gelenler

Fırat Optik Ailesinden gelen birbirinden değerli yorumlar.

Hemen Arayın

0224 223 45 45

Gözlük modellerimizi gelin yeni mağazamızda deneyin!

Sosyal Medya Hesaplarımız